0532 748 16 00

Pomeranian

Pomeranian

Irk Boyutu:              Oyuncak

Yükseklik:               Erkek 18 – 30 cm Dişi 18 – 30 cm

Ağırlık:                    Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg

Ortalama Yaşam:     13-16 yıl


Neşeli, sempatik, enerjisi üst seviyede, apartman dairelerinde beslenebilecek önere bileceğimiz ırklardan bir tanesidir. Yıllar geçsede aşık olacağınız bir can dostudur. Pomeranian Boo. Popülaritesi çok yüksek ve üretimi bir o kadar zor olduğu için Pomeranian Boo alırken Spitz kırması olmamasına özellikle dikkat etmek gerekir.


Yavruyken sosyalleştirildiklerinde diğer köpeklerle, ev hayvanlarla iyi anlaşırlar. Ancak sert oyun oynama sebebiyle çocuklar ile anlaşamadığı durumlar olabilmektedir. Çocukların oyun oynama tarzları ve aşırı ilgileri onların ısırmalarına bile yok açabilmektedir. Yabancılara karşı her zaman temkinli yaklaşırlar ancak tehlikeli olmadıklarını anladığında anlayışlı bir havaya bürünür.

Karakter yapısı

Ailesine bağlı, öğrenmeyi çok seven, akıllı, enerjik bir köpek türüdür. Herhangi şüpheli bir durumda, güvensiz durumlarda havlamaya başlarlar ve eğitildiklerinde iyi birer bekçi köpeği olabilimektedirler. Etrafta koşuşturmayı çok severler. Kama şeklinde kafası, küçük, dik kulakları ve badem şeklinde gözlere sahiptirler. Pomeranianlar'in kısa boyunları, küçük ayakları, sırtlarının üstünde duran bu türe özgü kuyrukları vardır. Aslında tüysüz haliyle Chihuahua'ya benzerliği ile bilinirler. Kafası ve bacakları vücut ile uyumlu oranda olmalıdır.
 

Pomeranian Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük


Yaşam ortamı

Pomeranian Boo'lar apartmanda yaşamaya uygun bir ırktır. Ev içerisinde hareketlidirler.

Eğitim

Bu türün akıllı olması eğitimi çok kolay hale getirir. Çok fazla havlamamaları için yavruyken iyi eğitilmeliler. Aynı zamanda yanlışlıkla köpeğin üzerine basma ihtimalindan dolayı sahibinin ayağı altında fazla dolaşması engellenmelidir.

Egzersiz ihtiyacı

Onları mutlu etmek küçük yürüyüşler, bahçede oyunlar ve iç mekan aktiviteleri ile gerçekleştirilebilir. Apartman hayatına uygundur.

Bakımı

Haftada bir kaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyacı olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı önemlidir; en azından haftada bir kere dişler fırçalanmalıdır ancak en iyisi günde bir kere fırçalanması olacaktır. Genizlerine kaçan suyu çıkarmak için hapşırmaları çok tehlikeli değildir. Sadece o hapşırırken boğazı ovulmalıdır. Bazı Pomeranianlar 20 yıl yaşar ancak ortalama ömürleri 12-16 yıldır.

Tüy yapısı

Üst katman tüyleri kabarıktır; alt katman tüyleri ise kalındır.Siyah, mavi, çikolata rengi olabilirler. Ten rengi ile her rengin karışımı, turuncu, krem, kırmızı; sade veya samur olabilirler. Aslına bakarsanız pembenin üzerinde çizgiler hariç her şekilde olabilirler. Bu türün erkeği yılda bir kere tüy döker ve dişisi sıcakta veya doğumdan sonra tüy döker.

Kökeni

 

Pomeranian Greenland'ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranya bu günün Almanya ve Polonyasını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere'ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişirdi. İngiltere'de tür bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800'lerde İngiltere'de populer olmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Queen Victori Floransa İtalya'dan getirdiği 'Marco' adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900'lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir.Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok populer bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir.En ünlü Pomeranian sahiplerine Michelangelo, Sir İsaac Newton, Paris Hilton, Nicole Richie örnek olarak gösterilebilir.

Facebookta Paylaş