0532 748 16 00

Cavalier King Charles

Cavalier King Charles

Irk Boyutu:            Küçük Boy

Yükseklik:             Erkek 30 - 33 cm Dişi 30 - 33 cm

Ağırlık:                  Erkek 5 – 8 Kg Dişi 5 – 8 Kg

Ortalama Yaşam:   10-15 yıl

İyi karakteriyle ön plana çıkmış sempatik, apartman dairelerinde en rahat beslene bilecek köpek ırklarından birtanesidir. Özellikle belirtmemiz gereken küçük yaşta çocukları olan ailelerde, dostumuza istenmiyen bir hareket yapıp canı yanması gerçekleşsede olumsuz tepki vermeyeceği için rahatlıkla tavsiye edebilmekteyiz. 

Köpekler, diğer ev hayvanları ve çocuklarla (özellikle yaşı biraz büyük olanlarla) çok iyi geçinebilen bir ırkdır. Sevecen, arkadaş canlısı, mutlu olma yapıları vardır. Tanıdıklarına karşı hep iyi olurlar yanlız tanımadıkları kişiler karşı temkinli yaklaşırlar.

Karakter Yapısı

Aile bireyleri ile zaman geçirmeyi fazlası ile seven bir dost türüdür. Neşeli, oyuncu ve zeki yapıya sahiptir, bu yüzden yanınızda gezdirebileceğiniz ve zamanınızı paylaşabileceğiniz özel bir ırktır. Çok sık havlama davranışı göstermezler. Genelde uyumlu olurlar ancak bazı durumlarda inatçı ve çesaretsiz yada çekingen olabilirler.
 

Cavalier King Charles Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Samimi
Başka petlerle geçinme Samimi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Samimi
Eğitebilirlik Kolay
Koruma özelliği Düşük

 

Yaşam ortamı

Apartman hayatına en uygun cinslerden biridir. Ev içinde çok hareketli olmadığından, enerjisini atabilmesi için, gün içinde korumalı bir bahçede bulunmasında hiç bir sakınca olmaz.

Eğitim

Kibar içten bir yaklaşım gereklidir ve eğitime çok açık yapıya sahip bir cinstir.

Egzersiz İhtiyacı

Çok aşırıya kaçmadan basit egzersizlerden hoşlanırlar. Basit egzersizden kastımız, yürümek de olabilir ancak iç mekanda oynanan oyunlar da egzersiz ihtiyacını giderebilir. Kendisini kolaylıkla ailenin aktivitelerine adapte edebilecek bir özelliği vardır. Kendinden küçük hayvanları kovalama eğilimi olmasından kaynaklı dışarıda tasma ve sevk kayışı ile gezdirilmeli yada iyi kontrol edilmelidir.

Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel haftada bir kaç kez fırçalanması yeterlidir. Sadece çok kirlendiğine inandığımızda yada gerekli görüldüğü zamanlarda banyo yaptırılmalıdır. 10 ile 12 yıl aralığında süren ömürleri vardır. Mitral Valf (kalp ile ilgili) ve siringomyeli (belkemiği ile ilgili) hastalıklarına yakalanma riskleri düşükte olsa vardır. Kafatasında yaşı ilerledikçe kapanan bir nokta vardır ki risk teşkil etmez. Birleşik ayak tırnakları olması da hastalıklı olduğu anlamına gelmez. Sıcak havaya ve anesteziye karşı duyarlı olabilmektedirler.

Tüy Yapısı

Uzun, yumuşak, ipeksi ve hafif dalgalı tüyleri vardır. Bir zamanlar bu farklı türler olduğu düşünülen dört renk tipi vardır:

Üç renkli ( Prens Charles),

Kırmızı ve beyaz (Bleinheim),

Siyah ve bronz ( Kral Charles)

Kırmızı (Ruby).

Tüy dökme oranı Orta düzeydir.

Kökeni

Cavalier King Charles Spaniel (gerçeği Cav- Kav) King Charles Spaniel'in bir türü olarak anılmaktadır. Spaniel ile küçük burunlu Pug ve Japon Chin ırklarının melezlenmesi sonucu oluşmuştur. Avrupa Kıtasından İskoçya'ya büyük olasılıkla aynı ülkenin kraliçesi olan Mary tarafından getirilmiştir. 1500'ler yada 1600'larda asiller için iyi birer arkadaş; alt sınıf için ise çiftçi köpek (pire mıknatısı) olmuşlardır. Bu köpek cinsine ismini veren Kral Charles, King Charles Spaniel cinsi bir ev köpeği ile büyüdüğü söylenmektedir. Sonradan Toy Spaniel olarak isimlendirilmiştir. Köpeğe karşı o kadar bağımlılığı vardı ki onunla ilgilenmekten resmi görevlerini ihmal etmekle suçlanmıştır. Bir keresinde bu ırkın Parlamento binası da dahil olmak üzere her binaya girmesi Kral Charles tarafından kanunlaştırılmıştır. Beyaz ve kırmızı Blenheimlar olmak üzere Bazı King Charles Spanieslerav köpekleri olarak hizmet etmişlerdir. Ancak iş kapasitelerinden çok görünüşleri dolayısıyla sahip olunan köpekler olmuşlardır. Yıllar geçtikçe burunları kısalmış ve cüsseleri küçülmüştür. 1920'li yıllarda zengin bir Amerikan olan Roswell Eldrige İngiltere'ye gitmiş; orada bu türün 2. Charles'in köpeğine benzeyen sivri burunlu, eski versiyon bir cinsine o zamanın parasıyla 25 pound ödemiştir. Çabalar işe yaramış populerlik yönünden kısa burunlu cins ile yer değiştirmiştir ve 1996'da Amerikan Kennel Klubü tarafından tanınmıştır.

Galeri
Facebookta Paylaş