0532 748 16 00

Australian Shepherd Dog

Australian Shepherd Dog

Irk Boyutu:             Orta Boy

Yükseklik:              Erkek 46 - 56 cm Dişi 43 - 48 cm

Ağırlık:                   Erkek 16 – 33 Kg Dişi 16 – 29 Kg

Ortalama Yaşam:   12-15 yıl


Sürü gütmekte kullanılan en iyi köpeklerdendir.Australian Shepherd Dog aşırı derecede çalışkan ve yoğun egzersizden oldukça alışık ve hoşlanan bir ırktır. Sıkıntı yaşadığı tek davranış yanlız kalmaktır bağlılığı çok yüksektir ve Australian Shepherd Dog zeki olmasından dolayı kolay eğitim ala bilen bir ırktır. 

Yavruluktan itibaren sosyalleştirilirildiğinde ufak çocuklarla ve diğer evcil hayvanlar ile ideal bir arkadaş olurlar. Yabancılara karşı biraz mesafeli ve çekingen olabilirler. Çok çabuk sıkılırlar. Sosyalleşmesizi ve egzersizi yeteri kadar verilmez ise azda olsa sinirli ve bir miktar zarar verebilirler. Üçgen ve yüksek duruşlu kulakları ve dengeli bir şekilde suratına yerleşmiş stopu bulunur. Makas dişleri, kahverengi-mavi-amber gözleri de vardır. Düz sırtı doğal, kısa kuyrukları vardır. Boyları kuyruklarından uzundur. . 

Karakter yapısı

Akıllı ve öğrenmeye hevesli bir yapısı vardır. Sakin, vefalı ve kendisini adamayı sever. Ailesiyle arasında sıkı bir bağ kurar. Kendinden emin, hayat dolu ve yavru gibi hareket etmesiyle bilinirler..
 

Australian Shepherd Dog Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Yaşam ortamı

Yeterli egzersiz sağlandığında apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Eğitim

Avustralya Çoban Köpeği cinsini eğitmek eğlencelidir çünkü çok çabuk ve kolay öğrenirler. Bir çok spor türüne uyum sağlayabilirler ve yarışmalarda başarılı olabilirler.

Egzersiz ihtiyacı

Çok egzersiz ihtiyacının yanında hep kontrol altında da tutumalıdır. Aktif insanlar için mükemmel bir arkadaş olurlar.

Bakımı

Çok az tarama gerektiren köpek türleridir ancak tüy dökerken yeterli tarama yapılması gerekir. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Ilık ve serin havaları tolare edebilirler ancak iç mekanda yaşaması gereken cinslerdir çünkü devamlı sosyalleşme isterler.

Tüy yapısı

Orta ile uzun arası çeşitleri olabilir. Alt tüy katmanı yoğundur. Düz yada hafif dalgalı tüyleri olabilir; tüyler hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Bacaklar ve başının üzerindeki tüyleri kısa ve yumuşaktır. Siyah veya kırmızı olabilirler ve bütün çeşitleri beyaz lekeli olabilir.

Kökeni

 

Australian Shepherd (çoban köpeği, kısaca Aussie de denir) köken olarak Avustralyalı değildir. Bazı Basklı çiftçilerin Avustralya'ya göç ederken bu cinsin atalarını yanlarında getirdiklerine inanılır.Buna bağlı olarak da Amerika'ya Kalifornia Altın Hucüm dönemi olan 1849 yılında gelmiştir. Bu ırkın bir kaç yüzyıllık gelişim dönemi ise Kuzeybatı Amerika'da gerçekleşmiştir. Avustralya ırkı; sert hava şartları ve Amerika'nın batısının şartlarına uyum sağlayabilen bir köpek elde etmek amacıyla bir çok köpek ile melezlenmiştir. Bu üreme görünüm yerine daha çok yetenek, dayanıklılık, hız gibi özellikler üzerine odaklanmıştır. Bu da resmi olarak Avustralya Sepherd (çoban köpeği) cinsinin resmi olarak kayıda değer görülmesini geciktirmiştir. 1950 yıllarında rodeo performansları ve 'Run Appolosa Run' gibi Disney filmlerinde rol aldıktan sonra poplaritesi artmış bir köpek cinsidir. Bunlara bağlı olarak Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak 1993'de tanınmıştır.

Facebookta Paylaş